Beehive

2020
Eduard Seibert

Cena nadace Preciosa a Cena CzechInvest putuje projektu Beehive (česky včelí úl), jehož autorem je student Fakulty umění a architektury TUL Eduard Seibert. Jedná se o návrh kolekce svítidel vyrobených včelami. Svítidla jsou totiž ze včelího vosku. Tedy ekologická, originální a schopná provonět byt. Přestože včely nanášejí vosk na vloženou origami skládanku ze včelího vosku, ani jedno světlo není totožné. „Vezmu slepený plát ze včelího vosku, rozřežu jej a pak voskem slepím do požadovaného tvaru založeného na dvacetistěnu. Ten vložím do úlu. Včely cítí vosk a chtějí pokračovat v práci předchozích včel,“ popisuje proces vzniku svítidla jeho autor Eduard Seibert.

Kromě prototypu už vyrobil deset svítidel a své podnikání začíná rozjíždět. Má i webovou stránku. „Máme za sebou test produkce, víme, kolik bude zapotřebí úlů. Příští rok bych rád vyrobil první stovku svítidel,“ říká Eduard.

I tento projekt má ekologický podtext. Chce pomoci zvýšit počty včel. Včelky totiž začnou vyrábět nejen suroviny, ale i produkty. „Otevírám celý nový segment pro včelaře. Doufám, že to bude pro obor tak revoluční, že po mě přijdou i jiné podobné projekty a včely začnou být finančně zajímavějším odvětvím,“ věří Eduard.

Odběr newsletteru