V pátek 22. 11. 2019 proběhlo finále výročního PÁTÉHO ročníku soutěže O NEJLEPŠÍ START-UP TUL. V až neuvěřitelně pozitivní atmosféře bylo úspěšným soutěžícím dohromady rozděleno téměř 200.000 Kč, další ceny připojily Liberecký inkubátor Lipo.Ink, společnosti CZechInvest a Škoda Auto a.s.
V letošním ročníku proběhl boj o ceny stejně jako loni ve třech kategoriích, novinkou bylo otevření soutěže pro středoškolské studenty. Do soutěže se v březnu přihlásilo 22 týmů, kterým se dle jejich zaměření dále věnoval vybraný kouč z praxe. V průběhu příprav měli soutěžící možnost účastnit se připravených workshopů, ale i povinnost odevzdat do konce června nástřel svého business projektu, aby na ně po prázdninách čekala první zpětná vazba od oponentů. Po posledním zářijovém workshopu zaměřeném na to, jak se připravit na finále, už to bylo jen a jen na nich. Do prezentace v rámci finále O NEJLEPŠÍ START-UP TUL svůj business plán odevzdalo 11 týmů.
Ve finále usedla do poroty pětice odborníků z řad partnerů soutěže a zkušených investorů. Margareta Křížová (poradkyně a také investorka z televizního pořadu Den D), Jakub Hajer (ředitel výzkumu a rozvoje z Preciosy a.s.), Miroslav Jarolím (Managing director & co-owner Jablotronu Group a.s.), Roman Ráž (oddělení GGS, Škoda Auto a.s.), Philipp Roden (ředitel Libereckého inkubátoru Lipo.Ink), jako přísedící náš dlouholetý podporovatel Tomáš Matějček z MITON.CZ. Tím výčet zajímavých osobností rozhodně nekončí, studentské projekty se vyposlechl i rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina, děkan Ekonomické fakulty Miroslav Žižka, ředitel regionální kanceláře CzechInvestu v Liberci Jan Mašek, Martin Skalník zástupce TAČR, Ivana Ptáčková ze Smart Akcelerátoru Libereckého kraje, někteří koučové týmů (Antonín Ferdan, Jan Kocour, Miroslav Čáslavský, Lucie Šubrtová) a další.
A co bylo nejvíce ceněno a chváleno? Margareta Křížová přišla s poklonou „Smekám před Vámi, kdo jste přišli. Pamatujte, že štěstí přeje připraveným. A co Vám mohu doporučit? Řiďte se Čtyřmi dohodami (kniha od D. M. A. Ruize), buďte realisty a jděte do toho!“. V podobném duchu se vyjádřili i ostatní hodnotitelé, vedle obdivu to bylo i o nabídce pomoci v dalších krocích rozvoje nápadů. Jak Miroslav Jarolím zdůraznil, „nápady se líbily, ale my se museli rozhodnout. Nedejte se odradit ničím, ani tím, jak to dnes dopadlo, a zkuste svůj sen dotáhnout do konce. To je to, co vám přeji.“. Ceny si vítězové převezmou až na veletrhu pracovních příležitostí T-Fóru 2019 dne 4. 12., v 12:30. A kdo tedy vyhrál?
„Podnikatelský kufřík“ od Lipo.Ink s výrobky od firem z inkubátoru za středoškolský projekt a současně i ocenění za skvělou prezentaci od děkana Ekonomické fakulty ve výši 5.000 Kč získal Vítězslav Macháček z Gymnázia F. X. Šaldy se svým projektem Hardwarový ovladač pro Adobe Lightroom.
Cena v I. kategorii Vysokoškolský studentský inovační projekt ve výši 30.000 Kč, kterou do soutěže věnovala společnost Preciosa, byla udělena Pavle Zemanové za projekt Galerie STĚNA, studentka dále získala rovněž cenu CzechInvestu v podobě poradenství mentora z oblasti marketingu pro další kroky vlastní realizace.
Cenu děkana Ekonomické fakulty ve II. kategorii Podnikatelský záměr/start-up místně a časově unikátní porota rozdělila mezi dva týmy. Na prvním místě s odměnou 40.000 Kč se umístil projekt skleněných brček SOSAY Simony Hnídkové. Na druhém místě 20.000 Kč byl oceněn projekt designového batohu s popruhy z bezpečnostních pásů aut pod názvem BAPU studenta Petra Průchy.
Cena za III. kategorii Technologický start-up nebo spin-off ve výši 100.000 Kč, kterou do soutěže věnovaly společnosti Jablotron a Škoda Auto, byla rovněž rozdělena, v tomto případě ale stejným dílem. Vítěznými projekty s oceněním po 50.000 Kč se staly: „Negliže“ Daniely Kytlicové a „Flexi House“ Josefa Čížka. Daniela Kytlicová představila business plán produktu s moderním přístupem propojení sportovního střihu spodního prádla s designovou pružnou krajkou, a to s možností testování velikostí pomocí 3D vizualizace pro výběr před nákupem. Josef Čížek se ve svém business plánu věnoval chytré domácnosti v každém domě, postavené na propojení jednotlivých instalací od různých výrobců do uceleného konceptu chytrého domu.
Celou akci můžeme uzavřít slovy Jakuba Hajra „Neztrácejte kuráž, nosnou myšlenkou je, když se jedná o dobrou věc, protože se někomu snažíte pomoci!“.
Děkujeme všem, kteří nám pomáhají,
tým SBC TUL 🙂