Kovovýroba zabývající se výrobou schodišť, zábradlí, bran, plotů a ostatních kovových výrobků. V poslední době jsme měli tu čest realizovat dopravní systém pro kanban ve strojírenském podniku a díly pro manufakturu zabývající se návrhem a prodejem designového nábytku.

Firma v číslech

Datum vzniku: od roku 2013, zpočátku jako fyzická osoba, nyní jako s.r.o.
Počet zaměstnanců: 1 až 3
Průměrná hodnota zakázky: 50 000 Kč
Obrat firmy za rok 2014: 0,5 až 1 mil Kč

Předmluva

Milí čtenáři, dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak popsat svoje podnikání tak, abych Vám předal některé svoje poznatky, aby celé povídání dávalo smysl, a abyste neměli pocit, že chci někoho poučovat. Můj styl podnikání není zaručeným návodem na úspěch. Jistě si občas pomyslíte, že takto Vy byste to nedělali, ale každý jsme jiný…

Rozhodnutí podnikat

Hned v úvodu se musím přiznat, že nepatřím k těm silným osobnostem, které jsou schopny pustit se do podnikání bez jakéhokoliv zázemí nebo podpory ze strany nejbližších. Vše jsem měl velmi usnadněno tím, že jak můj otec, tak můj děda podnikají. Navíc otec v oblasti účetnictví a daní, což je pro začínajícího podnikatele ohromná výhoda a finanční úspora. Měl jsem to usnadněné i tím, že jsem začínal v garáži našeho domu a velkou část vybavení jsem měl k dispozici. Nejtěžší je v začátku se asi rozhodnout investovat do podniku nějaký kapitál. Tohoto jsem byl ušetřen a riskoval jsem jen svůj čas, nikoliv finanční ztrátu.

Když to tedy shrnu, rozhodnutí podnikat ve výrobě bylo dáno mou (snad :)) manuální zručností, nápomocností rodiny a obecného přesvědčení o nedostatku řemeslníků. Ve škole se mluví o nutnosti analýz: zákazníků, konkurence, odvětví… jistě to je vše potřeba, ale bez vlastní zkušenosti Vám tyto analýzy nic neřeknou. A v mém případě – malá firma, malá počáteční investice – jsem neměl co řešit.

První rok podnikání

Musím říct, že když se dnes ohlédnu zpět, tak si říkám, že při mně stáli snad všichni svatí. Nespočítal bych, kolikrát se mi stalo, že jsem podcenil cenovou nabídku a pak zákazníka potupně žádal o navýšení. Nespočítal bych ani, kolikrát jsem měl štěstí při montáži – ať už se jednalo o přecenění fyzických sil mých montérů nebo podcenění technické náročnosti.

První rok podnikání byl ve znamení práce 12 hodin denně včetně víkendů, obrovského stresu, a s ohledem k tomu, velmi malého výdělku.

Nicméně určitě toho nelituji, protože chybami se člověk učí, a pokud má jednou řídit své stálé zaměstnance, musí znát i tu nejhorší práci. Navíc mi podceněné nabídky přinesly mnoho zkušeností, zakázek a referencí, ze kterých těžím dodnes.

Podnikání dnes

Nyní je to již třetí rok, co úspěšně podnikám. Je samozřejmě otázkou, co je měřítkem úspěchu. Já osobně bych za měřítko považoval uspokojení z vlastní práce, objem a hodnotu zakázek, výši investic, a samozřejmě nebudu lhát – výdělek. Zejména díky prvnímu kritickému roku jsem se naučil hospodařit s časem, dělat seriózní cenové nabídky, a hlavně, nestresovat se a odpočívat. Skutečně až díky podnikání jsem ocenil význam tzv. duševní hygieny.

Abych alespoň trochu nastínil současný stav podniku: Stále se jedná o, jak já s oblibou říkám, „One man show“. Tzn. nemám stálé zaměstnance, jsem manažer, dělník i uklízečka v jedné osobě, pouze na větší akce a montáže si najímám pomoc z řad kamarádů. Na druhou stranu mám stabilní kolektiv těchto kamarádů – kolegů, na které se mohu spolehnout, že odvedou svoji práci dobře, a oni se mohou spolehnout na mě, že jim dobře zaplatím. Stejně tak mám poměrně stabilní portfolio firemních zákazníků, se kterými opakovaně spolupracuji ke vzájemné spokojenosti. Díky dobře odváděné práci je již poměrně velká část zákazníků tzv. „na referenci“. Reference jsou, zejména v řemesle, jedním z nejúčinnějších a nejlevnějších marketingových nástrojů. Zde si dovolím Vás varovat – jakmile se zapíšete do obchodního nebo živnostenského rejstříku, budete bombardováni nabídkami marketingových služeb a je skutečně velmi těžké dobře si vybrat.

Plány do budoucna

Musím se pochlubit, že objem i hodnota zakázek narůstá a přestávají stačit výrobní kapacity. Nejen co se týče lidí, ale i prostoru. V roce 2014 se investovalo do dopravních kapacit a výrobních zařízení, v roce 2015 je na programu investice do nové výrobní haly a do lepšího marketingu. Pro ty z Vás, kteří by toužili po číslech, tak návratnost investice do budovy bez pozemku je cca 3 roky (za současné ziskovosti).

Velmi důležitou částí plánu do budoucna je i podpora dobré věci. Myslím, že každá zisková firma by měla podporovat potřebné – dětské domovy, zdravotně postižené atd. Zatím je to jen idea, ale věřím, že to nebude trvat dlouho a finanční situace firmy toto dovolí. Samozřejmě nebudu zastírat, že kromě samaritánství se jedná o chladný marketing.

Několik rad a poznatků závěrem

Pokud bych se měl opět rozhodovat mezi zaměstnaneckým poměrem a podnikáním, tak bych volil opět podnikání. Podnikatel je sice proti zaměstnanci taková popelka – ze své „mzdy“ musí zaplatit pojištění, kancelář, energie, marketing… zkrátka vše, co pro svoji práci potřebuje. Na druhou stranu jeho úspěch je jen a pouze jeho. Včetně potenciálních výnosů.

Další výhodou je jistá prestiž, pokud podnikáte v obchodu nebo ve službách. Řemeslník je dle mého názoru zatím stále považován spíše za podřadného šmudlu, ale myslím, že tento trend se s nedostatkem dobrých řemeslníků obrací, a jednou se ukáže to staré okřídlené, a sice že „řemeslo má zlaté dno“.

Úplným závěrem si dovolím ještě jednou takovou moudrost, která platí nejen pro zaměstnance či podnikatele, ale pro lidi vůbec. Pro někoho je samozřejmostí, někdo, včetně mě, se ji teprve musel naučit, ale platí bez výjimky:

„Cokoliv děláš, dělej pro svoji radost z dobře odvedené práce a ne pouze pro peníze. Pokud budeš pracovat poctivě, peníze si Tě najdou samy.“

Pavel Krčil

Vystudoval bakaláře na ŠKODA Auto Vysoká škola, obor Podniková ekonomika a řízení provozu, v roce 2013 zahájil navazující magisterské studium na TU Liberec. První živnost založena na jaře 2013, od podzimu 2013 podniká paralelně jako fyzická osoba / s.r.o., nyní pouze jako s.r.o.

Sdílejte na sociálních sítích
Komentáře