6. ročník soutěže

Studenti vsadili na přírodu. Soutěž O nejlepší Start-up TUL vyhrál ekologický sadbovač

IMG_7530-2.jpg
Do soutěže O nejlepší Start-up TUL se letos přihlásilo 19 projektů, 11 se dostalo do finále. Všechny projekty, které nakonec porota vybrala, mají vazbu na přírodu.
 

Chytrý kurník, světlo ze včelích plástů, čaj ve skleněné dóze nebo sadbovač vyrobený ze spadaného listí nejvíc zaujaly porotu finále letošního ročníku O nejlepší Start-up TUL. Na pomyslnou nejvyšší příčku odborní porotci z významných firem a institucí vynesli projekt ekologického sadbovače s názvem Eco-Leaf. Jeho autorky si odnesly hlavní Cenu děkana Ekonomické fakulty TUL (EF) spojenou s částkou 60 tisíc korun.

Soutěž, která pomáhá uvést do života podnikatelské záměry studentů, pořádá Student Business Club při Technické univerzitě v Liberci šestým rokem. Letos se sešlo 19 projektů, do finále se jich dostalo 11. Kromě hlavní ceny ještě podnikatelské záměry studentů získávají ceny partnerů. Těch bylo letos šest a finalisté si tak rozdělili ceny v celkové hodnotě 273 800 korun.

Sadbové květináče z listí Eco-Leaf půda rozloží

Pod vítězným projektem Eco-Leaf uvozeným mottem Z koruny zpět ke kořenům stojí studentky EF Michaela Hejná, Kateřina Faltusová a Adriana Marschnerová. Podstatou jejich nápadu je výroba ekologických sadbovačů ze spadaného listí. To nemusí končit jako odpad, ale může se znovu kvalitně využít. Z listí vyrobené sadbovače mají zároveň „ulevit” přírodě a životnímu prostředí omezením spotřeby plastových květináčů na předpěstování. Květináče z listí se totiž v půdě beze zbytku rozloží.

„V novém roce bychom chtěly projekt začít uvádět do života,“ říká i za své podnikatelské partnerky Adriana Marschnerová. Rozjezdu nápadu pomůže i peněžitá výhra. Kromě hlavní ceny si autorky projektu Eco-Leaf odnesly i Cenu ŠKODA AUTO ve výši 50 tisíc korun.

»Kurňa« se sám postará o slepice. Zachrání je také před klecovými chovy

Cenu nadace Jablotron získal podnikatelský záměr Kurňa, což je projekt chovu slepic za pomoci chytrého kurníku. Doplnit vodu a krmivo postačí jednou za 14 dní. Kurník se také sám postará o zavírání a otevírání dvířek i větrání. Lidé jen s minimem starostí získají domácí vajíčka od slepic, které mají přístup k čerstvé trávě, prostor k pohybu a znají sluneční svit. Kurňa zároveň počítá s tím, že do deseti let zachrání 10 000 slepic z klecových chovů.

Autorka nápadu Jana Peigerová cílí na 1,5 milionu českých domácností se zahradou. Ale i na školky a školy, které mohou kurník využít ke zpestření výuky a inspiraci. V plánu je výroba více velikostí kurníku. „Mám navržený základní model, který se bude realizovat do konce letošního roku. Aktuálně testuji a konstruuji jednotlivé automatické části. Během prvního roku bude výroba zakázková, pak začneme s hromadnou výrobu,“ plánuje studentka druhého ročníku EF Jana Peigerová.

Světlo z vosku vyrábějí včelí dělnice

Cena nadace Preciosa a Cena CzechInvest putuje projektu Beehive (česky včelí úl), jehož autorem je student Fakulty umění a architektury TUL Eduard Seibert. Jedná se o návrh kolekce svítidel vyrobených včelami. Svítidla jsou totiž  ze včelího vosku. Tedy ekologická, originální a schopná provonět byt. Přestože včely nanášejí vosk na vloženou origami skládanku ze včelího vosku, ani jedno světlo není totožné. „Vezmu slepený plát ze včelího vosku, rozřežu jej a pak voskem slepím do požadovaného tvaru založeného na dvacetistěnu. Ten vložím do úlu. Včely cítí vosk a chtějí pokračovat v práci předchozích včel,“ popisuje proces vzniku svítidla jeho autor Eduard Seibert.

 

 

 

Kromě prototypu už vyrobil deset svítidel a své podnikání začíná rozjíždět. Má i webovou stránku„Máme za sebou test produkce, víme, kolik bude zapotřebí úlů. Příští rok bych rád vyrobil první stovku svítidel,“ říká Eduard.

I tento projekt má ekologický podtext. Chce pomoci zvýšit počty včel. Včelky totiž začnou vyrábět nejen suroviny, ale i produkty. „Otevírám celý nový segment pro včelaře. Doufám, že to bude pro obor tak revoluční, že po mě přijdou i jiné podobné projekty a včely začnou být finančně zajímavějším odvětvím,“ věří Eduard.

Tektandr přináší čaj ve skle a objevuje zapomenutého dobrodruha

Cenu Lipo.Ink a Cenu SBC získal projekt Tektandr - Čaj s příběhem od studenta EF Ondřeje Linharta. Chystá výrobu pečených ovocných čajů z lokálních surovin, které budou vždy obsahovat malou knížku na pokračování. Jedná se o příběh Jiřího Tektandera, který v 17. století došel z Jablonného v Podještědí až do perského Tabrízu a zpět. O své cestě napsal cestopis. V něm mimo jiné uvádí, že Peršané rádi pijí sladký ovocný nápoj podobný dnešním pečeným čajům.

„V horizontu tří let chceme získat stabilní tržní podíl a základnu věrných zákazníků, pro jejichž idylické podvečery s čajem Tektandr budeme každoročně vytvářet nové příchutě a uveřejňovat další příběhy z Tektanderova životopisu. Dále se během tří let zasadíme o překlad původního Tektanderova díla,“ uvádí Ondřej Linhart.

Také tento projekt myslí na přírodu vyloučením plastových obalů a použitím lokálních surovin. Student se nyní snaží získat peníze na rozjezd projektu pomocí platformy hromadného financování Hithit.

Prezentace nápadů proběhly poprvé po síti

„Letošní ročník byl pro nás pořadatele i pro soutěžící náročnější v tom, že probíhal téměř celý online. Radost nám ale udělalo zhodnocení porotce se zkušeností ze všech ročníků - podle něj je soutěž i kvalita projektů čím dál lepší. Cílem soutěže není zakládat firmy, ale rozvíjet potenciál studentů TUL. I přesto řada projektů své podnikání opravdu rozjede,“ říká koordinátor soutěže Ondřej Moš.

O letošních cenách rozhodovali profesionálové z řad partnerů soutěže a zkušených investorů. Letos to byli: Philipp Roden, ředitel Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink, Petra Meliška, vedoucí oddělení náboru a HR-Marketingu společnosti ŠKODA AUTO, Ladislav Šilhán, obchodní ředitel společnosti JABLOTRON ALARMS, Jakub Hajer, ředitel výzkumu a rozvoje společnosti Preciosa, ředitel regionální kanceláře CzechInvest Jan Mašek a regionální projektový manažer Zdeněk Slezák. V porotě zasedli také podnikatelé a investoři Tomáš Matějček a Ondřej Veselovský.

Fyzicky ceny autoři vítězných nápadů převezmou 18. prosince v prostoru Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.Ink.

Loni Cenu děkana Ekonomické fakulty získal projekt skleněných brček SØSAY Simony Hnídkové. Bodoval také například projekt designového batohu s popruhy z bezpečnostních pásů aut s názvem BAPU nebo projekt Negliže na šití prádla kombinujícího elegantní a sportovní prvky od studentky fakulty umění a architektury Daniely Kytlicové.

Článek převzat z https://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:112942/studenti-vsadili-na-prirodu-soutez-o-nejlepsi-start-up-tul-vyhral-ekologicky-sadbovac

Autor: Adam Pluhař