Business Workout 2016

Business Workout pomáhá třídit zrna od plev

Na Letní školu podnikání – Business Workout – přijeli za studenty Tomáš Hodboď z Mitonu, Radek Janalík z McDonald's nebo designér Rony Plesl. Studenti si díky přednáškám zkušených šéfů firem a diskuzím s nimi tříbili názor, jestli se do podnikání pustit, nebo od svého nápadu upustit.

Business Workout pořádá ekonomická fakulta pod hlavičkou Student Business Clubu letos podruhé. Myšlenka byla stejná jako loni: přivézt před studenty velká jména podnikání a světa businessu, aby se podělila o své zkušenosti.

Každý den se na prezentacích sešlo kolem čtyřiceti lidí – poslouchat a ptát se zkušenějších přišli studenti ekonomické fakulty, ale i dalších fakult, účastníci univerzitní start-upové soutěže a také zaměstnanci univerzity.

Silné obsazení na straně hostů workoutu čekalo na účastníky už od pondělí. Zástupci ABRA Software, JCI, Taxify a CzechInvestu. Slovo měl v pondělí také Tomáš Hodboď, absolvent Technické univerzity v Liberci, který se společností Miton stojí za aplikacemi jako Heureka.cz, Damejidlo.cz, Slevomat nebo Restu.cz. Začínajícím podnikatelům vyjmenoval pravidla, kterých by se měli držet. Dobrým základem pro nový byznys může být podle Hodboďa naštvání: „Přemýšlejte, co vás štve, co by se dalo zlepšit, pak najděte dalších sto lidí, které to štve taky, a už máte základ pro svoje podnikání.“

Radek Janalík, bývalý šéf McDonald's v České republice, Slovensku, Maďarsku a Řecku, hovořil o jiné motivaci k podnikání. V jeho případě to byla loajalita ke značce, která mu dala možnost se vypracovat. Po odsloužených letech v top managementu se rozhodl firmě něco vrátit a v Liberci si otevřel a s úspěchem provozuje dvě franšízy svého mateřského fastfoodového řetězce. Studentům představil fungování franšízy. Prozradil také, že náklady na pořízení franšízové pobočky „na zelené louce“ jsou pro franšízanta kolem osmi milionů korun, nová pobočka například v nákupním centru se zavedenou infrastrukturou by stála asi o polovinu méně.

Designér a pedagog Rony Plesl, který měl slovo na Business Workoutu ve středu, kladl posluchačům na srdce, že každý jsme originál a na tom lze stavět i svůj podnikatelský plán. „Bance stačí pouze váš jedinečný podpis k tomu, aby vám vydala peníze, z toho plyne, že i pro finanční svět jsme každý jedinečný. Jde jen o to uchopit svou jedinečnost a najít mezisvět, kde tuto svou jedinečnost prokážete. Pak už jen musíte vytrvat a jít si za tím,“ řekl Rony Plesl.

Povzbuzující slova o začátcích podnikání, která pro studenty měli například Tomáš Hodboď, Radek Janalík nebo Rony Plesl, kontrastovala se sdělením, se kterým před studenty předstoupili zástupci daňově poradenské firmy Kodap Vlastimil Sojka a Ondřej Macoun. Účastníci se od nich dozvěděli, jak funguje daňový systém státu, jaké jsou daňové náklady pro podnikatele a jak je lze snížit. Často zmiňovali také potíže a překážky světa daní a financí, které na podnikatele čekají. Hovořili také o švarc systému a přesunu firem do daňových rájů.

Po přednáškách celé řady hostů a diskuzích s nimi došlo v pátek na praxi: česko-finskou soutěž o nejlepší start-upový nápad. Na finské straně soutěžily týmy z Karelijské univerzity aplikovaných věd a z programu Draft. Úkolem bylo přijít s návrhem podnikání, který využívá potenciál Liberce a finského města Joensuu. Zvítězil nápad z Finska: skleníky pro pěstování zeleniny. Porota ocenila především jeho realizovatelnost v různých prostředích i to, že nápad pracuje ve svém regionu, do nějž také přispívá.

Výherci dostávají vstupenky na Slush 2016, největší evropské setkání start-upistů, které se letos koná na přelomu listopadu a prosince v Helsinkách, a k tomu za českou stranu pozvání na exkurzi do Škoda Auto.

Zdroj: http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:82173