Business Workout 2015

O podnikání vědí mnohé a přišli se o to podělit

 

DHL, Siemens, Jablotron, start-up Czevitrum, zástupci nejen těchto firem se přišli podělit s našimi studenty o své zkušenosti z podnikání a chodu podniku na Letní školu podnikání.

Čtyři dny, které byly nabité tématem podnikání – ekonomická fakulta pořádala pod hlavičkou Student Business Clubu letní školu podnikání Business Workout. Od pondělí do pátku předstoupili před naše studenty i pedagogy například Filip Gröschl, ředitel nákupu IT pro oblast Evropy, Blízkého východu a Afriky ve společnosti Deutsche Post DHL, či Dalibor Dědek, zakladatel Jablotronu. Přes skype se k letní škole přidal i Ondřej Homola, který založil firmu Corinth v Silicon Valley, a Heikki Immonen, zakladatel startupového programu Draft na finské Karelia University.

„Chtěli jsme, aby se tu sešli lidé, kteří už něco dokázali, s těmi, kteří opravdu chtějí začít s vlastním podnikem. Studenti, kteří by si přišli přednášky jen odsedět z povinnosti, tu nejsou,“ říká jedna ze zakladatelek Student Business Clubu Petra Rydvalová z ekonomické fakulty a doplňuje: „Jak jsem mohla sledovat, snad tu zafungovalo to, o co nám šlo především – abychom studentům, kteří už jsou rozhodnutí něco dělat, dodali ještě trochu nadšení a motivace, a to se nejlépe předává osobním kontaktem. Práce lidí, kteří sem přišli přispět svými zkušenostmi a postřehy, je rozhodně inspirativní.“

Letní školu podnikání studenti ocenili. „Filip Gröschl z DHL je absolvent téhle školy. Je zajímavé setkat se s někým, kdo to někam dotáhl a studoval přitom stejnou školu jako vy,“ říká během přestávky po úvodním příspěvku jeden ze studentů z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Je možné, že jednou bude chtít založit vlastní podnik, a tak se přihlásil na letní školu, aby si vyslechl nějaké zkušenosti. „ Škoda, že takovéto akce nejsou běžnou součástí školního roku,“ dodává vedle sedící student ekonomické fakulty.

Filip Gröschl zapůsobil na studenty svým nesmlouvavým postojem ve velké korporaci. „Jako šéf IT nákupů jsem měl být zodpovědný za nákup serverů do Jižní Ameriky i za objednávku flešek od firmy z Ostravy. To nejde, je nemožné být v tak velké firmě zodpovědný za celou tuto oblast, proto jsem si ze seznamu úkolů vybral tři čtyři položky, které považuji za nejdůležitější a těm se věnuji naplno. To se ve velké korporaci moc nenosí, vybírat si úkoly,“ uvedl Filip Gröschl.

První den konference se po skypu do letní školy připojil také Heikki Immonen, který na Karelia University vede start-upový program Draft. „Začínali jsme s aktivitami podobnými těm, co vám nyní nabízí vaše univerzita díky Student Business Clubu. Nápadů, které se podařilo nastartovat, ale nebylo mnoho. Rozhodli jsme se, že studenty podpoříme nejenom konzultacemi, ekonomickým servisem a zázemím, ale že jim poskytneme peníze na počáteční náklady. Stačila malá částka třeba na prototyp nového skateboardu nebo na zakoupení webové adresy, podnik se tím rozhýbal a počet realizovaných nápadů výrazně vzrostl,“ řekl Heikki Immonen z finského programu Draft a dodal: „Je důležité mít na univerzitě nějaký klub nebo komunitu, kde se mohou lidé ochotní a schopní podnikat scházet a mluvit o svých podnikatelských záměrech. V klubu vždy najdete další lidi, kteří přispějí svým nápadem a zapojí se s vámi do jednoho týmu, pak už stačí jen menší finanční pomoc a start-up je tu.“

Vznik a úspěšný rozjezd start-upu přiblížil Vlastimil Janecký, student VŠE, který založil před dvěma lety s kamarádem firmu Czevitrum, dodávající na trh svítidla s osobitým designem navazujícím v novém stylu na tradici českých sklářů. Rozjezd malé firmy byl složitý, nakonec se společníci rozhodli investovat zbytek svých peněz určených na podnikání do účasti na velkém veletrhu v Šanghaji. „Vyrazili jsme tam a s hrůzou zjistili, že veletrh změnil propozice, aniž by nám to naše ministerstvo řeklo. Měl to být veletrh bydlení, ale místo toho byly všude okolo stánky se stavebními technologiemi.“

V zoufalství se přátelé-podnikatelé na poslední chvíli přihlásili do start-upového programu Komerční banky Nastartujte se.cz a po návratu domů zjistili, že vyhráli. „Nevíme, jak by to bylo bez vítězství v té soutěži, ale myslím si, že nás to nejspíš zachránilo nebo alespoň nasměrovalo úplně jinam,“ říká Vlastimil Janecký z pozice spolumajitele firmy, která má svůj úspěšný start už za sebou. Zmíněný program start-upové podpory Komerční banky poté představil ředitel liberecké pobočky Ondřej Přibyl, také absolvent naší ekonomické fakulty.

Spolu s přednáškami v dalších dnech dostali účastníci kompletní informační servis o tom, jak založit a úspěšně vést podnik. Díky Evě Křovákové a Martinu Kotvovi se dostalo na téma duševního vlastnictví a ochrany průmyslových vzorů, Martin Beck hovořil o vztahu reklamy a úspěšné firemní značky, Marek Pavlík se věnoval tématu řízení firemních týmů a Petr Sluka probral nutnosti business plánu.

Program letní školy, kterou spolu s dalšími aktivitami Student Business Clubu podporuje Svaz průmyslu a dopravy ČR v rámci kampaně letošního Roku průmyslu a technického vzdělávání, uzavírala v pátek 4. září významná osobnost českého podnikání – Dalibor Dědek. V roce 1990 založil na půdě se čtyřmi kamarády firmu Jablotron, několikrát zkrachovali, ale vydrželi. Dnes firma Jablotron vyváží své alarmy do 60 zemí světa.

Z přednášky Dalibora Dědka si řada studentů odnesla několik stran popsaných poznámkami na téma, jak se do podnikání pustit. Třeba: „Přemýšlejte, co umíte jiného než ostatní. Zkuste pak tuto svou dovednost vyměnit za peníze. Netvořte ale jen produkty. Ve škole se většinou učíme poučku, že primární je, aby firma generovala zisk. Nemyslím si to, důležitější je, aby firma dodala na trh něco, co lidi budou chtít. Nevytvářejte jen produkt, ten se sám neprodá, musíte k němu dodat i story.“ V závěrečné diskuzi se studenty Dalibor Dědek dodal: „Dnes nemáme problém sehnat do firmy šikovné absolventy vysokých škol, obtížnější je sehnat absolventy, kteří své znalosti a svůj um dokáží konvertovat do něčeho užitečného.“

Letní škola podnikání Business Workout měla studentům pomoci právě v naplnění jejich snů, jejich podnikatelských záměrů. Pořadatelé ze Student Business Clubu věří, že se tak stalo.

Zdroj:http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:75170